A dél-koreai animációs ipar sötét korszaka 2. rész
Az előző részben kitértem a források hiányosságára és egyoldalúságára, így a továbbiakban jószerével azt olvashatjátok, amit magamnak sikerült találni a témában, beleértve a szóba kerülő műveket. A soron következő cikkben megemlített művek mindegyike azért készült, hogy a koreai animációs iparág fennmaradhasson, illetve megkerüljék az akkori jogszabályokat és tilalmakat a nyugati és japán alkotásokra.
Kezdésnek kicsit vegyük át a helyzetet a 70-es évek derekán. Hosszabb megjelenési kihagyást követően a koreai mozikba érkezik a Robot Taekwon V, ami 7 év után az első komolyabb mozis siker. Több technológiai újítást is alkalmaz a korábbi művekkel szemben, illetve a kormányzat támogatását is élvezte. Mi több, képes volt kinőni az 1972-ben debütált japán Mazinger Z sorozat árnyékából is, ami megihlette a művet és ami kapcsán plágiumgyanúval is vádolták a készítőket. Ezzel a moziban vetített belföldi animációs filmek iránti érdeklődés is újfent megugrott, és további négy filmet hozott magával.
A probléma egyik fele itt kezdődik, ugyanis ezek a folytatások nagyjából féléves időközökkel érkeztek. Illetve, nem csak azok. Oldalt (szerk.: mármint az újságban oldalt, a blogon a poszt végén) igyekeztem kigyűjteni a sötét korszak során megjelent művek jelentős részét azok premierdátumával együtt, hogy átlássuk mennyi cím és milyen gyakorisággal érkezett. Ezt ellensúlyozandó, a játékidő is sok esetben meglehetősen rövid volt: a felsorolt művek ritkán voltak 70 percnél hosszabbak. Ez a dömping nagyon hamar a minőség rovására is ment, mind technikai és kreatív oldali, mind élvezeti érték szempontjából, és beállt a stagnálás kora.
A probléma másik fele az előző cikkben is említett Koreai Mozgókép-népszerűsítési Társaság ténykedése. Míg a Robot Taekwon V igyekezett nem teljesen nyilvánvaló lenni a gyerekek számára nacionalista és antikommunista üzenetével, addig a felsorolásban az idő előrehaladtával ez egyre jobban előtérbe került, helyenként már-már teljesen komikus formában. Ilyenre jó példa lehet az 1985-ös, kis hazánkban is megjelent Robotlázadás a Naprendszerben (a ZOOM kiadásában megjelent VHS-en). A film története során a bootleg Transformerek harca közé csöppen egy koreai általános iskolás osztály, akiket a tanáruk a demilitarizált övezetbe vitt osztálykirándulásra. Az Álcák helyi megfelelője pedig természetesen Észak-Koreát támogatja.
Illetve az időoszlopból a figyelmesebbek pár trendet leszűrhetnek. Az egyik ezek közül a tematikus kilengés: túlnyomó többségben a science fiction és a mecha műfajok dominálnak, míg a tisztán akciódúsabb kalandcímek szorosan követik őket. A másik a bemutatók időpontját illeti: a filmeket igyekeztek az iskolai szünetek idejére időzíteni, így a december-január, valamint a július-augusztus fordulója kifejezetten sűrű időszakká váltak. Amit már nehezebb észrevenni a plakátok ismerete nélkül, azok az „ihlető” művek. Ebben az időszakban ugyanis a plagizálás már sok esetben kimerítette a gyanú fogalmát: konkrét szereplők, ikonikus karakterek jelennek meg sokszor már a plakátokon is más ismertebb japán vagy nyugati művekből; más esetben pedig a címválasztás teszi egyértelművé a problémát. Ilyenek példa gyanánt a Narara Wonder Gongju és a Golden Batman, amelyek a DC Comics két alappillérének számító szereplőt, Csodanőt és Batmant szerepeltetik (utóbbinál csak a színpalettát módosították hozzá). Az Uju Heokgisa esetében pedig a Mobile Suit Gundam Universal Century-idővonalának egyik fő antagonistája, Char Aznable szerepel egy kevésbé részletgazdag, de az eredetire megszólalásig hasonlító öltözetben. De a másolt művek közt megtalálható az UFO Grendizer, James Bond, de még az Uchuu Senkan Yamato is.
Utóbbi kapcsán egy másodkézből ismert anekdota, hogy a Narara! Ujujeonham Geobukseon készítői szerették volna a Yamato-kánon részévé tenni a filmjüket. A film története szerint nem csak a Yamato indul el a bolygó megmentését célzó hosszú útjára a Nagy Magellán-felhő felé (mint ahogy tette azt az 1974-es eredeti első évadban), hanem nem sokkal utána a koreaiak is küldenek egy kísérőhajót, a saját történelmükből ismert ún. teknőshajót, ami azonban elveszti japán társa nyomát és önálló kalandokban csöppen. A kánonba emelési felvetést a japán fél ellenben udvariasan elutasította.
Külön érdekesség, hogy 1979-et az ENSZ „a gyermekek nemzetközi évének” nyilvánította, amely során csak nyáron 9 animációs művet mutattak be a koreai mozik. Ekkor mutatták be az itthon hivatalosan Időlovasokként ismert Byeolnala Samchongsát, vagy pontosabb címfordításban A három űrmuskétást. A hivatalos magyar címet valójában ennek folytatása, a Samchongsa Time Machine 001 viselhetné, ám a kavarodás oka valószínűleg a hazai beszerzés hibás teljesítéséből fakadhat, így kaphatta az előzményfilm a folytatásának címét. Ezeket a filmeket egyébként még viszonylag jól fogadta a koreai közönsége.
A sötét korszakban megjelent műveket ma már negatívabban ítéli meg a szakma, ha foglalkozik velük. A 2014-es K-Animation forrásmű állítása szerint a 70-es évek elejétől kezdve komoly feladatokat kapott a koreai animációs ipar a kiszervezéseknek és az alvállalkozásoknak hála, amely energiát és tudást kölcsönzött a tétova iparágba. Ugyanakkor azt is megjegyzi, hogy a 70-es évek végére a kreatív munkálatok kivételével a koreai cégek a teljes animációgyártási folyamat lebonyolítására képesek voltak. Ez az állítás önmagában nem hamis, ellenben nagyon eufemisztikus megfogalmazása a valós helyzetnek, ami árulkodóvá teszi a korszakkal való kellő szembenézés hiányát.
A feloldását azonban talán nem meglepő módon szintén politikai indíttatás hozta el. A Negyedik Koreai Köztársaság és a Yushin-alkotmány 1979 októberében erőteljesen megingott a Park Chung-hee elleni merénylettel, amit a Koreai Hírszerző Ügynökség (KCIA) igazgatója, Kim Jae-gyu követett el, egyes feltevések és anekdoták szerint személyes indíttatásból. Az ezt követő szükségállapot során államcsínyek követték egymást, míg nem Chun Doo-hwan 1981-ben ki nem kiáltotta az Ötödik Koreai Köztársaságot (ami kapcsán továbbra se legyenek tévképzeteink: ugyanúgy egypártrendszerrel és de facto diktatúraként működött tovább az ország). Több reformot is hoz, és míg a belügyi, oktatási és kultúrpolitikai szempontból sokkalta szigorúbb, külügyi szempontból agresszívebben fellépő politikát folytat, addig gazdasági szempontból jelentős előrelépéseket forszíroz. Az ország gazdasága a nehézipariról elektronikai ipari túlsúlyra váltott.
A 70-es években a 300 dolláros éves átlagkereset 1989-re 6000 dollárra ugrik, ezzel együtt egyre több háztartásban is megjelenik a televízió: a 70-es évek közepére jellemző 6%-ról 90%-ra, ami az animációs ipar mozis fókuszának központi oka volt (összevetésnek: Japánban ekkor már a lakosság túlnyomó többségének volt legalább egy televíziója). Egyre több külföldi tartalom vált elérhetővé és nézhetővé az otthonokban is. Ennek a kulturális változásnak a legfőbb mozgatórugója pedig az 1988-ban megrendezésre kerülő szöuli olimpia volt. Chun elnök igyekezett az országát minél jobb állapotba hozni, minél jobb színben mutatni a politikai bizonytalanság és a gyakori lázadások, tüntetések ellenére is, ami miatt több ország az olimpia bojkottját helyezte kilátásba. Ezzel együtt az elnökhöz köthető az animációs ipar fókuszának változása is a 80-as években: a science fiction és a mecha helyett inkább a sportot kívánta népszerűsíttetni a nép körében, miközben a sci-fi és mecha műfajokat gyermeteg meséknek aposztrofálta.
Megjelent a Mondo Magazin 2024. októberi számában.
Az ekkoriban megjelent koreai animációs filmek listája (a teljesség igénye nélkül, a félköverrel szedettek hivatalos hazai kiadást is kaptak):
1976.??.??. – Cheol-in 007 (VasEmber 007)
1976.07.24. – Robot Taekwon V
1976.12.13. – Robot Taekwon V: Wooju Jakjeon (Robot Taekwon V: Az űrmisszió)
1977.07.20. – Robot Taekwon V 3tan! Sujung Teukgongdae (Robot Taekwon V: Víz alatti kommandó)
1977.07.27. – Taekwon Dongja Maruchi Arachi (Maruchi és Arachi, a taekwondo kölykök)
1977.12.08. – Jeonja Ingan 337 (Villámember 337)
1978.??.??. – Ttoli Janggun (Ttoli tábornok: A harmadik alagút)
1978.??.??. – Dallyeola Majing-ga-X
1978.??.??. – Son O-gong gwa Byeoldeul-ui Jeonjaeng (Son Goku és a csillagközi háború)
1978.01.05. – Hwanggeum Nalgae 1.2.3. (Aranyszárny)
1978.07.23. – 77-Danui Bimil (A 77-es Csoport titka)
1978.07.26. – Robot Taekwon V wa Hwanggeum Nalgae (Robot Taekwon V vs. Aranyszárny)
1978.07.31. – Narara Wonder Gongju (Repülj, Csodanő!)
1979.??.??. – Golden Batman
1979.??.??. – Taegeugsonyeon Huin Dogsuli (Taekwon kölyök, a Fehér Sas)
1979.07.21. – Byeolnala Samchongsa (A három űrmuskétás // Időlovasok)
1979.07.22. – Eunhahamdae Jiguho (Jiguho, a galaktikus flotta)
1979.07.26. – Narara! Ujujeonham Geobukseon (Repülj, Teknős-űrcsatahajó!)
1979.07.28. – Dokkaebi Gamtu (Gamtu, a kis démon)
1979.08.01. – Gancheopjamneun Ttorijanggun (Ttoli, a kémfogó tábornok)
1979.08.02. – Uju Heukgisa (Kozmosz Kapitány)
1980.??.??. – Sonyeon 007 Eunhateukgongdae (007-es fiúk a galaxisban)
1980.??.??. – 15 Sonyeon Uju Pyoryugi (15 űrhajótörött gyermek)
1980.01.12. – Samchongsa: Time Machine 001 (Időlovasok)
1981.??.??. – Robot King
1981.??.??. – Sonyeon 007 Jihajeguk (007-es fiúk a földalatti birodalom ellen)
1982.??.??. – Super Samchongsa (A három szupermuskétás)
1982.??.??. – Haejeotamheomdae Malin (Tengermélyi Kutatógyalogosok)
1982.??.??. – Super Titans 15
1982.01.05. – Hokseong Robot Sseondeo A (Bolygóközi Robotvillám A)
1982.07.30. – Super Taekwon V
1982.12.??. – Solar I.II.III. (Szolár, a szuperrobot)
1982.12.18. – Super Majingga 3 (Támadás a Galaxison)
1983.??.??. – Miraesonyeon Kunta Beomyuda 5000 Nyeon (Kunta, a jövő fia Bermuda 5000-ben)
1983.01.03. – Eunhajeonseol Tera (Tera: A Tejút legendája)
1983.07.??. – Super Teukgeup Mazinger 7 (Az univerzum védői)
1983.07.21. – Space Gundam V
1983.08.13. – Hwanggeumnyeonpilgwa Gaegujangi Oegyesonyeon (Aranyceruza és az úrfiú)
1983.12.17. – Cheorin Samchongsa (A három vasmuskétás)
1984.??.??. – Bulsajo Robot Phoenix King (A Naprendszer védelmezői)
1984.??.??. – Ojingo-ui Nwiuchim (A kis tintahal)
1984.??.??. – Kkureogi Balmyeongwang (Mániákus, a feltalálók királya)
1984.08.03. – 84 Taekwon V
1985.??.??. – Roboteuwang Sseonsyakeu (Robotlázadás a Naprendszerben)
1985.??.??. – Mujeokcheorin Rambot (Rambo, a sérthetetlen vasember)
1985.??.??. – Roboteugundangwa Meka 3 (3. Számú Mecha Robotosztag)
1985.??.??. – Video Ranger 007
1985.01.17. – Ttori wa Zeta Robot (Ddoli és a Zeta Gundam)
1985.07.20. – Micro Teukgongdae Diatron 5 (Transformerek háborúja)